تا انتها حضور...

باید منتظر ماند و بر این انتظار ایستاد
\

تا انتها حضور...

باید منتظر ماند و بر این انتظار ایستاد

  • Instagram
تا انتها حضور...

سلام

بعضی از حرفها را نباید هرگز بگویی
به خاطر بغضی که در گلو داری
یا به خاطر بغضی که از شنیدن
حرفهای تو در گلو شکل می گیرد
اما اینها دلیل نمی شود که نگویی
" من" با "نوشتن" فریاد خواهم زد...
پس " تو" گوش نوشتاریت را تقویت کن
تا فریادهایم را بشنوی...

"زمزمه" هایت را دوست دارم
درست است که گوش سنگینی دارم
اما " زمزمه" هایت را با گوش جان می شنوم
شاید بپذیرم و شاید ...

اما به "تو" قول می دهم که
خوب بشنوم...

م.ع.ر.ط
Mart.emba@gmail.com

بایگانی

پیوندهای روزانه

پنجشنبه, ۲۸ مهر ۱۴۰۱، ۰۷:۳۲ ب.ظ

۱

سلام 

مدت مدیدی است که می خواهم درباره حوادث اخیر بنویسم تحلیل های زیادی از جناح های مختلف -چه داخل و چه خارج-  را خوانده ام و سعی کرده ام دید منصفانه و معتدلانه به موضوع داشته باشم و حال به تدریج نظراتم را بیان می کنم تا در آینده مرجعی باشد برای خودم.

فوت خانم مهسا امینی موجب ایجاد یکسری اعتراضات شد در ابتدا با تحلیل های بسیار قوی بحث قتل مطرح بود و سابقه گشت ارشاد که مردم دل خوشی از نحوه برخورد آنها نداشتند همه را شوکه کرد بویژه عکسی که خون از گوش خارج شده بود و بعد از آن تحلیل های متقن پزشکان (بویژه در اینستاگرام) که این حتما به خاطر ضربه به سر بوده و .... و حرف های پدر مهسا که می گفت دخترم هیچ بیماری نداشته و به خاطر ضربه به سر کشته شده است که بعدها با توجه به اسنادی که حکومت ارائه کرد مشخص شد که قبلا ایشان بیماری داشته و نظر پزشکی قانونی که می توانید جستجو کنید و بخوانید اما هرچه بود این دختر سرزمینم به دلیل فشارهای روحی ( به نظر حکومت) و ضربه به سر( به نظر غیر حکومتی ها) روزهای خوبی که می توانست تجربه کند را از دست داد. اما فوت مهسا شروع یکسری از اتفاقات و مرتفع شدن مجدد بعضی از موضوعات شد که به آن می پردازم ( ترتیبی در ذهن ندارم و فعلا می نویسم و هدفم نتیجه گیری نیست)

۱. اعتراضات صرفا به گشت ارشاد محدود نمیشد و در سطح های مختلف برای افراد مختلف متفاوت بود حتی مذهبی های جدید هم نسبت به این اتفاق معترض بودند اما بیشترین افراد معترض مربوط به قشری بود که حکومت نتوانسته بود با آنها ارتباط برقرار کند 

۲. روزهای اول اعتراض و روزهای بعدش تبدیل به اغتشاش شد چرا؟ از رادیکال کردن فضا دو گروه سود می برند یکی حکومت که دیگر مجبور به پاسخ گویی نیست و دیگری دشمن حکومت که می تواند فشار بیشتری به حکومت بیاورد و این وسط مردم هستند که کم ترین بهره را از اعتراض خود می برند ( دشمن که دشمن است و وظیفه اش مشخص است اما حکومت باید اغتشاش را از بین ببرد و بعد یادش نرود پاسخگویی و اصلاح را)

۳. از دید من حکومت با نظام بسیار فاصله دارد حکومت باید خودش را به نظام برساند چه از طریق اصلاحات اقتصادی چه از طریق اصلاحات اجتماعی

۴. به نظر من فرصت طلایی ایجاد شده تا اصلاحات فرهنگی پایه ای ایجاد شود.

۵. به هدف های نهان اعتراضات توجه شود که مهم تر است و البته ابزارهای های اعلام آن

۶. ما کجای رسانه ایستاده ایم؟ و یا رسانه ابزار کیست؟ اینستاگرام ما را مدیریت می کند یا ما اینستاگرام را؟ شاید هم آنها ما و اینستاگرام را؟

۷. قبل از این حوادث دباره نسل زد مطالعه کردم اما هنوز نتوانستم تطبیق های علائم را بدهم.

۸. از نظر من نسل زد رک هست اما فحاش نیست فعال هست اما سطل زباله آتیش نمی زند شدیدا به گفتگو اعتقاد دارد اما مغالطه کننده نیست و  ...‌ نسل زد مطالبه گر هست اما اغتشاشگر نیست

۹. نزدیک به ۱۵ میلیون ایرانی خارج از کشور داریم .( البته آمار مربوط به نسل اول و رسمی است وگرنه به نظرم خیلی بیشتر از این حرف هاست)

۱۰. کشورهای عربی بویژه حاشیه خلیج فارس در اینستاگرام با واقعیت را مطالعه کنید.

۱۱. برایم جالب است که بعضی از جامعه شناسان سعی در تئوریزه کردن بعضی از کارهای معترضان دارند مثلا فحاشی ها ، اینقدر که خود اون جامعه شناس در تحلیلش شروع به فحاشی کرده بود و می گفت حکومت داره شعار ادب مرد به از دولت اوست می دهد برای رفع آعتشاش . در جای دیگر از فرد معتبری خواندم که می گفت "آزادی در چارچوب قانون" دروغ نظام است و باید همه چیز در چارچوب آزادی باشد حتی دموکراسی. برایم جای سوال شد چطور می شود اینطور چیزی؟ حتی توی خود فرانسه و آمریکا هم که داعیه ی آزادی دارند نمی شود . عجبا از این تحلیل هااااا

۱۲. به یکی از مشتریان که ادم جاخورده و موجهی بود گفتم نظرت درباره این اعتراضات چیست؟ گفت اینها باید بروند گفتم شما حاضری باهم بیاییم اعتراض کنیم؟ گفت اگه یه پسر داشتم میفرستادمش بیا با شما. گفتم که شما که یه پسر داری گفت اون خارجه داره عشق و حال دنیا را می کنه با توبیاد! گفتم اگه من اعتراض کنم و گرفتنم شما میای سند بزاری بیرون بیام؟ گفت نه اینا فعلا رفتنی نیستند.

۱۳. براتون عجیب نیست که دانشجوی شریف توی دانشگاه با خودش قمه داره و فحش رکیک میده؟ ( بهم نگید این ویژگی نسل زد هست که نمی تونم تطبیق بدهم)

۱۴. سلبریتی ها کجای داستان هستند؟

۱۵. صدف بیوتی کجای داستان هست؟

۱۶ . مداحان کجای داستان هستند؟

۱۷. آیت الله مکارم چطور؟

۱۸. بالاحره حرف معترضین چی بود؟

۱۹. حکومت شنید؟ ساختارها به درک رسیدند؟

۲۰. به نظرم خیلی از مشکلات در درون خود مردم حل می شود یعنی ما خودمون را اصلاح کنیم و محیط کارمون داستان تمام هست ( با دوستان رفتم تهران دفتر اصلی یکی از شرکت ها. انگار وارد امریکا شده بودی هر فردی هرطور می خواست پوشش داشت و همه به اسم کوچیک همدیگه را صدا می کردند و ... از دوستم پرسیدند اینها چیکار می کنند ‌گفت یک شرکت تولیدی دارویی هستند که خیلی نهم هستند و تولید داخل می کنند و ... بعدش که بیرون رفتیم بهم گفت گول ظاهرشون را نخور اینها جنس از چین وارد می کنند و اینجا فقط مارک شرکتش را می زنه و .... خواهشا اصلاح اینجوری نباشه )

۲۱. "امید به آینده " مهم ترین چیزی که زندگی جوان ایرانی را متحول خواهد ساخت. دلیل اینکه طبق آمار اعلام شده حدود ۹۰ درصد معترضین زیر ۳۵ سال هستند همین هست . زندگی من ساختار داره همسر، فرزند، کار، خونه ،ماشین و ... و دیدم نسبت به رشد آینده ام دید خوبی هست اما نقدهای پایه ای نسبت حکومت دارم اما معترضین تصویر مستحکمی برای بعد از سرگونی حکومت به من نشان نداده اند. در آنطرف داستان حکومت نتوانسته تصویر مستحکمی درباره آینده به جوان ها نشان دهد و نکته جالب تر و البته غم انگیز تر اینکه هدف غرب ایجاد تصویری مطلوب از آینده ایران نیست چه با این نظام چه با نظام دیگر . هدفش ایجاد تصویرز مطلوب از خودش هست برای جذب جوانان ( نیروی جوان متخصص و فنی و حتی نیروی جوان به عنوان ابزار کار)

۲۲. نزدیک ۲۰ سال حکومت مطلق آمریکا در افغانستان چه شد؟ ( حکومت را دو دستی به طالبان برگرداندند)

۲۳. نزدیک ۱۵ سال از سرنگونی صدام گذشت چه شد؟( اگر ایران نبود حکومت عراق را دودستی به بعثی ها و داعشی ها بر می گرداندند)

۲۴. مصر کجاست؟ چه خبر از بهار عربی؟ ( محمد مرسی رفت و سرهنگ حسنی مبارک شد رئیس جمهور فعلی)

۲۵. لیبی با قذافی دیکتاتور و لیبی آزاد را با هم مقایسه کنیم.

باور کنیم غرب برای خاور میانه آرامش نمی خواد چه ایران باشد چه عراق و حتی عربستان

۲۶. الان در شمالغرب ایران چه خبر است؟

۲۷. در غرب ایران چه خبر هست؟

۲۸. چرا نگرانی های و تذکرات بزرگان در سالهای متمادی اخیر نادیده گرفته شد؟

۲۹. چرا غرب هر روز یک برنامه خاورمیانه دارد؟

۱۴۰۱.۰۸.۰۶

۳۰. ایران جای خوبی برای زندگی کردن هست البته برای ایرانیان داخل ایران و قسمت از ایرانیان خارج از کشور که خودشون را با صدای بلند ایرانی می دونند.

۳۱. ساختن ایران کار چه کسی هست؟ ایرانیان خارج از ایران؟ یا خارجی های خارج از ایران؟ دور و برمون را نگاه کنید غرب کدوم کشور خاورمیانه را ساخته؟ نه حالا از قرن ها پیش از زمان هند شرقی یا حتی قبل تر؟

۳۲. دانشجویی که بلافاصله و یا حتی در حین درس پذیرش خارج می گیره ، میره و بر نمی گرده( قبل از اینکه تلاش و سعیش را برای پیشرفت ایران و خودش بکنه) فکر می کنی اگه در ایران انقلاب و نا امنی بشه قراره برگرده ایران و از خاک ایران دفاع کنه؟؟

۳۳. فردی که دانشگاه های درجه یک قبول می شوند و بعدش در حین تحصیل انصراف می دهند ( یا بلافلاصله بعد از فارغ التحصیل) می روند دلیل داره که مهم ترینش خانواده و بعد خودش هست ، خودش که همیشه داشته درس می خونه و درک واقعی ای از جامعه نداشته است و بعد از خانواده اساتید و هم شاگردی ها و دوستانش روی اون تاثیر داشتند . حالا دوباره بحث "امید" را مطرح می کنم و تصویری که از ایران در فضای مجازی و ذهنی جوانان و البته همه القا می شود که غرب بهشت روی زمین هست و ایران جهنمی تلخ که باید از ان رفت ...

۳۴. شاه چراغ ، و حرف هایی که همه می دانیم ..‌. برای ایران باید ایستاد باید  جرات داشت 

 

موافقین ۰ مخالفین ۱ ۰۱/۰۷/۲۸
دانشجوی کلاس اول دبستان

شقشقیه

نجواها  (۱)

سلام

احسنت

با کمی اغماض به نظرم تحلیل خوب و واقع بینانه و جامعی بود

 

پاسخ:
سلام

بیشتر از این که تحلیل باشه. بیان نظر هست

نجوا کردن

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">